تحقیق مقاله سنگ ها

مشخص نشده
مشخص نشده
14
مشخص نشده
260 KB
25592
قیمت قدیم:۶,۰۰۰ تومان
قیمت: ۵,۰۰۰ تومان
دانلود مقاله
 • خلاصه
 • فهرست و منابع
 • خلاصه تحقیق مقاله سنگ ها

   مقدمه

  مطالعه محیطهایی که سنگها در آن شکل می گیرند ، راهی با خلاقیت بیشتربرای  آموزش سنگها را به راحتی شرح دهیم . دانش آموزان باید قادر باشند که میطهای مختلف شکل گیری سنگها را تصور کنند برای مثال اگر دانش آموزی یک گرانیت برداشت ، باید فکر کند که این سنگ به آرامی درون پوسته زمین سرد شده بود .

  تصاویر زیر می تواند به نشان دادن محیطهای مختلف کمک کند . آذرین مذاب و داغ است ، رسوبی سرد و مرطوب است و دگرگونی پر فشار و دما است .

  (تصاویر در فایل اصلی موجود است)

  خصوصیات مجزایی که سنگهای آذرین ، دگرگونی و رسوبی را از هم جدا می کند به راحتی قابل مشاهده نیست . هدف این تمرین کمک به تشخیص خصوصیات حتی عمومی سنگهای متعلق به یک گروه توسط دانش آموزان است . برخی خصوصیاتی که دانش آموزان شما ممکن است مشاهده کنند شامل موارد زیر است :

  1_ سنگ های آذرین غالبا متشکل از کانی هایی هستند که قابل مشاهده اند ، بخصوص سنگهایی که به آرامی سرد شده اند .

  2 _ سنگهای دگرگونی بسیار چگال و گاهی اوقات در خشان به نظر می رسد .

  3_ سنگهای رسوبی معمولا از قطعات سنگی به هم سیمان شده که منجر به بافت دانه ای می شود ، تشکیل شده اند .

  روش

  1 - سه راه تشکیل سنگ ها را توضیح دهید

  2 - سه نوع محیط تشکیل سنگ را روی مقوا نقاشی کنید . هر نمودار را با نام مناسب بر چسب گذاری کنید  ( آذرین ، دگرگونی یا رسوبی )

  3- به دانش آموزان تعلیم دهید که از میکروسکوپ یا عدسی های دستی برای نگاه کردن به جزئیات انواع  مختلف سنگ ها استفاده کنند . موارد زیر پاسخهای پیشنهاد شده هستند ، اما به خاطر داشته باشید که دانش آموزان می توانند در توصیف خود خلاق تر باشند .

  سنگهای آذرین  ( ابسیدین ، گرانیت ، اسکوری ، بازالت ) تمام نمونه ها به نظر سخت و غیر قابل شکستن به نظر می رسند .

  گرانیت : سنگ آذرینی که بسیار آرام سرد شده است . ما این مطلب را از کانی های گرانیت که بسیار بزرگ هستند می فهمیم . زمان زیادی طول می کشد ( صدها هزار سال ) تا سنگها در حد رسیدن به اندازه قابل دیدن رشد کنند .

  گرانیت

  بازالت :  بازالت بسیار سریعتر از گرانیت سرد می شود . زمین شناسان این مطلب را از کانی هایی که با چشم غیر مسلح دیده نمی شود ، اما با میکروسکوپ ویژه دیده می شوند ، می فهمند . هرچه یک سنگ آذرین سریعتر سرد شود ، بلورهای کوچکتری خواهد داشت .

  بازالت

  ابسیدین : ابسیدین یا شیشه آتشفشانی ، بسیار سریع سرد شده و هیچ زمانی برای تشکیل کانی ندارد . ابسیدین سریعتر از گرانیت و بازالت سرد می شود . ترکیب شیمیایی ابسیدین اکسید سیلیکات ( مانند کوارتز و شیشه ) است .

  اسکوریا : اسکوریا بصورت بخشی از سنگی که قبلا وجو داشته و گدازه تازه در حال سرد شدن تشکیل شده است . این سنگ معمولا قرمز و قهوه ای و همراه با بسته های گازی فراوان در سنگ است . اسکوریا چگالتر از پومیس است اما همچنان به نسبت سبک وزن است .

  سنگهای رسوبی ( شیل ، ماسه سنگ ، کنگلومرا ، دیاتو میت ) . این نمونه ها نرم وقابل شکست تر از سنگهای آذرین و دگرگونی هستند . دانش آموزان این سنگها را به عنوان« خرده سنگها » یا « سنگها » تشخیص خواهند داد . ترکیب شیمیایی  این ذرات بین نمونه های مختلف بسیار متفاوت است .

  سنگ های رسوبی

  ماسه سنگ : لمس زیر سطح ماسه سنگ نشان می  دهد که این سنگ زمانی ماسه بوده که به یکدیگر سیمانی شده است . بسته به نمونه ، دانه های ماسه مجزا ممکن است قابل مشاهده باشد . ماسه سنگ ها دارای ترکیبات کاملا متفاوتی هستند . برخی کاملا از کوارتز و سایر سنگها ترکیبی از سنگها ، بلورها و فسیل ها ساخته شده اند . تقریبا هر ترکیبی امکان پذیر است . از اینرو ماسه سنگ دارای تنوع رنگی بالایی هستند .

   

  ماسه سنگ

  شیل : شیل از ذرات بسیار ریز گل به هم فشرده و سیمانی شده اند تشکیل شده است . دانه های گلی مجزا بسیار کوچک هستند و به ندرت قابل مشاهده اند . شیل ها دارای تنوع رنگی بالایی هستند .

  دیاتو میت ها : دانه های دیاتومیت بسیار ریز و کوچکتر از ماسه است . در مورد شیل دیاتومی ، تعداد زیادی از دانه ها اسکلت های نوعی گیاه به نام دیاتوم ، و ما بقی دانه های رس است . ذرات آنقدر کوچک است که به راحتی ساییده می شوند . دیاتومیت می تواند که به عنوان گچ برای نوشتن روی تخته استفاده شود .

   شیل دیاتومی ( گاهی اوقات دیاتومیت نامیده می شود ) به خاطر اینکه دارای ماهیت بسیار دانه ریزی است برای بسیاری اهداف به کار گرفته می شود . آنها در صافی ها ، تصفیه کننده ها و بسیاری از اقلام تولیدی – صنعتی به کار گرفته می شود .

  سنگهای دگرگونی : ( مرمر ، شیست ، شیل  ، گینس ) این نمونه ها چگال هستند ، اما تمامی دارای خصوصیات متفاوتی هستند .

  سنگ های دگرگونی

  شیست : شیست حاوی کانیهای قابل مشاهده  و اغلب میکاها هستند . شیست ها در شریط فشار نسبتا بالا تشکیل می شوند . این امر باعث جهت یافتگی طبیعی بلورهای صفحه ای میکا شده و به حالت صفحه های به سنگ می دهد . این امر مثال خوبی برای نشان دادن خصوصیت ظاهر خمیری مانند سنگهای  دگرگونی به دانش آموزان است . این امر بافت جهت یافته نامیده می شود که واژه ای تازه برای اغلب دانش آموزان است . بنابراین این امر مهم است که وقتی درباره شیست توضیح می دهید ، نمونه ای از آنرا  داشته باشید .

  مرمر : مرمر از بلورهای  عموما بسیار قابل مشاهده و درشت کلسیت ساخته شده است . نوارهای خاکستری – سفید در برخی نمونه ها به علت نا خالصی های درون کلسیت است

  مرمر در حقیقت دارای تنوع رنگی ، شامل سیاه خاکستری ، سفید و صورتی است مرمر مانند تمام سنگهایی که دارای کلسیت هستند ، وقتی با اسید ضعیف تماس پیدا کند ( معمولا محلول 10% هیدرو کریک ) ، می جوشد . مرمر هنگامی که سنگ کلسیت را درون آن ( مانند سنگ آهک ) تحت شرایط دما و فشار بالا قرار گیرد ، تشکیل می شود .

  گینس : گینس از کانی های قابل مشاهده ای که ظاهر لا یه ای دارند تشکیل شده است . این کانیها معمولا تحت فشارهای بالا شکل گرفته اند . کانیها بصورت لا یه های مختلف تفکیک می شوند .

  اسلیت : اسلیت قبل از اینکه تحت فشار و دمای زیاد قرار گیرد ، شیل یا گلسنگ بوده است ، اسلیت چگال تر گلسنگ یا شیل است و خاصیت داشتن صدای زیر ( تینگ ...) در هنگام برخورد با سطح سخت است . گلسنگ و شیل  صدای بمی دارد ( تانگ ...) . این امر نشان می دهد که زمین شناسان چگونه از حس های خود برای تشخیص سنگ ها استفاده می کنند .

 • فهرست و منابع تحقیق مقاله سنگ ها

  فهرست:

  ندارد.
   

  منبع:

  ندارد.

کلمات کلیدی:  N/A
تحقیق در مورد تحقیق مقاله سنگ ها, مقاله در مورد تحقیق مقاله سنگ ها, تحقیق دانشجویی در مورد تحقیق مقاله سنگ ها, مقاله دانشجویی در مورد تحقیق مقاله سنگ ها, تحقیق درباره تحقیق مقاله سنگ ها, مقاله درباره تحقیق مقاله سنگ ها, تحقیقات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله سنگ ها, مقالات دانش آموزی در مورد تحقیق مقاله سنگ ها

دریافت لینک دانلود به صورت خودکار بلافاصله پس از پرداخت

امکان پرداخت آنلاین از طریق کلیه کارت های عضو شتاب

ثبت سفارش
تعداد
عنوان محصول